Kaip ir kasmet įpusėjus vasarai jaunieji architektai (ir ne tik) susibūrė į tradicija tapusį studentų idėjų konkursą SIKON, vykstantį jau 25-ąjį kartą. Renginys vyko liepos 6-8 dienomis buvusioje „Neries“ gamykloje, Naujojoje Vilnioje. Pasirinkta vieta gan išskirtinė: 13 ha beveik apleistų gamyklų kompleksas ant Vilnelės kranto ne tik sukuria savitą atmosferą, bet paliečia opią apleistų sovietinių pastatų problematiką.

SIKON‘as pirmą kartą surengtas 1983-aisiais tuometinio VISI (dabar VGTU) studentų trijulės: A.Ambraso, G.Čaikausko ir A.Karaliaus. SIKON‘as tuomet buvo vienas ryškiausių SSRS architektūros studentų įvykių: darbai buvo siunčiami iš visos Sovietų sąjungos. Praėjus daugiau nei dešimtmečiui SIKON‘as pakeitė formatą: tapo kūrybinėmis dirbtuvėmis, dažniausiai užtrunkančiomis tris dienas. Pagrindinis tikslas ir toliau išliko pažvelgti į architektūrą laisviau, per kitą prizmę, taip pat nagrinėti netradicines, dažnai provokuojančias, kasmet besikeičiančias temas. Taip pat reiktų paminėti, jog SIKON‘e yra sudalyvavę beveik visi žinomi Lietuvos: R.Palekas, K.Lupeikis, G.Vieversys, S.Rinkevičius, T.Grunskis, A.Baldišiūtė taip pat ir patys SIKON‘o kūrėjai – A.Ambrasas, G.Čaikauskas, A.Karalius, ar užsienio atstovai: estai J.Peil, H.Kreis, R.Puusepp, rusai A.Brodsky, A.Savin, N.Tiurin bei daugelis žymių architektų iš buvusios SSRS.

Šių metų SIKON‘o raktažodis – „Indukcijos”. Renginio organizatoriai fizikinį terminą pritaikydami SIKON‘ui jį apibrėžė kaip “vieno kūno įtaka kitam artimam kūnui”. Konkurso dalyviams buvo leista daugiaprasmį temos pavadinimą interpretuoti laisvai pasirinkta kryptimi – nagrinėti skirtingo mastelio objektus, jų tarpusavio ryšius, sąveiką, sudedamąsias dalis ar gilintis į žmonių tarpusavio santykius, ryšius tarp kūrinio ir kūrėjo.

Naujovė šių metų SIKON organizacinėje virtuvėje – prie ilgamečių renginio kuratorių VGTU architektūros studentų prisidėjo ir bendraminčiai iš Vilniaus Dailės Akademijos. Kaip ir kasmet organizatorių branduolį sudarė antro – trečio kurso studentai: Greta Grabytė, Evelina Vasiliauskaitė, Agnė Zenkevičiūtė, Laimutė Buržinskaitė, Kristina Buzaitytė, Karolina Čiplytė, Mantas Trapikas, Paulius Balčytis, Joris Bykovas, Ieva Marija Malinauskaitė, Paulius Venckūnas , Tomas Milkamanavičius.

Kaip ir įprasta renginyje vyko kelios paskaitos: penktadienio pavakarę pirmąjį įžanginį žodį tarė Marius Šaliamoras: kuris trumpa, bet emocinga kalba pabandė įpūsti susirinkusiems dalyviams kūrybinės drąsos. Po įkvepiančios paskaitos SIKON dalyviai smagiai leido laiką klausydamiesi gyvos muzikos.

Šeštadienį pagrindinė renginio dirigentė Greta Grabytė trumpai pristatė temą ir perdavė mikrofoną antrajam pašnekovui – architektui Liudvikui Selmistraičiui. Jis supažindino su urbanistine Naujosios Vilnios raida, išskyrė jos ypatumus. Ši paskaita, anot organizatorių, buvo svarbi, nes renginio temai stiprų impulsą davė vieta t.y. Naujoji Vilnia ir jos santykis su Vilniumi. Po paskaitos sekė ekskursija, kurią vedė architektas Maksimas Zacharovas. Per keletą valandų trukusią ekskursiją iš anksto suplanuotu maršrutu, dalyviai susipažino su Naujosios Vilnios architektūrine, urbanistine, socialine ir kultūrine raida. Po ekskursijos dalyviai pasivaišino picomis ir atgavę jėgas tęsė diskusijas ir pradėjo intensyvų darbą, kaip ir studentams pridera, trukusį visą naktį.

Paskutinę dirbtuvių dieną atvyko komisijos nariai: pirmininkas architektas prof. Gintaras Čaikauskas, architektai Linas Lapinskas ir Sandra Šlepikaitė bei skulptorius Donatas Jankauskas – Duonis. Buvo peržiūrėta 15-os komandų darbai: instaliacijos, performansai bei prie kiekvieno darbo pateikti tradicinio formato planšetai. Šių metų darbai buvo itin skirtingi, komandos gerai pasiruošusios bei įdomiai ir giliai išnagrinėjusios „Indukcijų“ tematiką, todėl laimėtojus išrinkti buvo nelengva. Komisijos sprendimo studentai nekantraudami laukė pusantros valandos, kol galiausiai net penkioms komandoms buvo įteikti prizai.

Renginio rėmėjas Exterus sveikina organizatorius su puikiai pavykusiu renginiu. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie Lietuvos jaunųjų architektų tobulėjimo.