Nyderlandų sostinė Amsterdamas žavi daug kuo – ir tai ne tik laisvės pojūtis, kurį suteikia laisvai parduodama marihuana, linksmieji space cookiai. Amsterdamas taip pat žavi savo architektūrine laisve – šalia ypač senų, laibų it smilgos namų, kurie, atrodo, siūbuoja vėjo pučiami, gali pamatyti daugybę naujos ir geros architektūros statinių.

Amsterdamas myli meną. Ir jam skiria lėšų. Kad ir neseniai išdygęs modernus Nyderlandų filmų instituto EYE pastatas, į kurį pavasarį persikėlė filmų institutas. Tai milžiniška erdvė, kurioje saugiai įsikūrė ne tik keturios kino salės, bet ir muziejaus patalpos, kavinės, edukaciniai centrai.

EYE pastatas atrodo įspūdingai. Pastatytas kitame upės krante, todėl būnant EYE atsiveria puiki Amsterdamo panorama. Pastatą sukūrė Vienos architektai Delugan Meissl, kurie prieš tai sukūrė Porsche muziejų Študgarte.

Jų dizainą valdė du motyvai: pliuralinės perspektyvos ir fiziologinis efektas. Visas EYE pastatas yra tarsi nuoroda į kiną, kurią perteikia šviesos, erdvės ir judėjimo žaidimas. Balta pastato stogo danga reiškia kinematografiją, o fasadas atspindintis šviesą – nuolat besikeičiančias sąlygas.

Šių metų liepos 12 d. Exterus kvietimu Roman Delugan atvyksta į Lietuvą ir ves paskaitą Menų Fabrike Loftas.