Nuo 2013 m. sausio 9 d. įsigaliojo nauji Statybos įstatymo pakeitimai, kuriais remiantis parduodant ar nuomojant nekilnojamą turtą reikės pateikti energetinio naudingumo sertifikatą, nurodantį, kiek energijos suvartoja pastatas.

Ankščiau reikalavimas buvo taikomas tik naujos statybos būstui ir komercinėms patalpoms, o sudarant anksčiau statyto būsto sandorius jis buvo reikalingas tik pirkėjui ar nuomininkui pareikalavus.

Specialistai ramina, kad toks sertifikatas nebus brangus ir atstovaus vartotojų interesams. Be to, būstų sertifikavimu siekiama ir didesnių tikslų – iki 2020 metų 20 proc. padidinti pastatų energetinį efektyvumą bei sumažinti anglies dvideginio (CO2) išskyrimą.

Sertifikavimo procesas atstovauja pačio vartotojo interesams, kad jis žinotų įsigyjamo pastato galimybes, kad gautų rekomendacijas, ką su tuo namu galima daryti, kokios priemonės yra pačios efektyviausios tiek iš ekonominės, tiek ir iš energetinės pusės.

Statybos specialistų nuomone, vartotojas yra suinteresuotas žinoti ne faktines išlaidas, kurios yra susijusios su prieš tai būste gyvenusiųjų elgesio normomis, bet galimybes, kiek jam kainuotų išlaikyti įsigytą turtą.