7 metai statybų. Tiek laiko prireikė, kad duris atvertų itin modernus Kernavės archeologinės vietovės muziejus.

Šiuolaikiškas muziejaus pastatas jau iš toli traukia akį. Jo fasado puošybai įkvėpimo semtasi iš šioje vietovėje rastų archeologinių radinių.

Jau nuo pirmo žingsnio pastato viduje pasitinka šiuolaikiškas interjeras, priverčiantis mesti iš galvos senuosius stereotipus apie naftalinu dvelkiančius muziejus. Muziejaus rekonstrukcijai valstybė skyrė 16 mln. litų.

Rekonstruotame muziejuje yra 3 ekspozicijų salės, kuriose pristatoma: Kernavės archeologinė vietovė, priešistorė ir viduramžiai (XIII–XIV a.). Po rekonstrukcijos ekspozicijų salių plotas išaugo beveik penkis kartus, labai padaugėjo ir eksponatų. Ekspozicijos modernios, švietėjiško pobūdžio.

Pirmoje salėje prieš akis atsiveria laiko juosta, demonstruojanti, kaip kito Kernavės archeologinė vietovė per tūkstantmečius: pasitraukus ledynams, atėjus pirmiesiems medžiotojams, pradėjus užsiiminėti žemdirbyste ar išgyvenant klestėjimą viduramžiais, kol 1390 m. šis – vienas didžiausių tų laikų Lietuvos miestų – buvo sudegintas.

Specialiuose ekranuose galima stebėti atkurtus skirtingų laikmečių Kernavės vaizdus – pasitelkus animaciją, rodomos gyvos gyvenvietės su judančiais žmonėmis ir tų laikų pastatų išsidėstymu.

Norėdami geriau suprasti Kernavės kultūrinį rezervatą, liečiamame ekrane galite patys susirasti visus objektus, archeologines ir istorines vertybes, aiškiai pamatyti archeologinių kasinėjimų vietas ar išsinagrinėti šios vietovės raidą skirtingais amžiais.

Antroje salėje į pagalbą pasitelkiant terminalus pristatomas 21 vaizdo pasakojimas. Tai pasakojimai apie Kernavės verslą, kalbą ir pan. Nemėgstantiems pernelyg gilintis į istoriją, terminalai siūlo pažaisti žaidimus, kurie patrauklesne forma papildys  žinių bagažą. O apžiūrėję ekspoziciją, visi norintys gali pasitikrinti žinias, spręsdami specialius interaktyvius testus.

Muziejuje ir naujai įrengtose saugyklose iš viso saugoma per 20 tūkst. eksponatų, tačiau lankytojų akims pateikta apie 1,5 tūkst. vertingiausių radinių. Trečioje muziejaus salėje pmatysite XIII–XIV a. Kernavės gyventojus – pagal archeologinius tyrimus sukurtoje tų laikų namo patalpoje galima pajusti tų laikų dvasią ir pažinti protėvių gyvenimą iš arti.

Muziejaus staigmena lankytojams – edukacinės dirbtuvės. Iš anksto užsisakę vieną iš teminių edukacinės programos užsiėmimų, lankytojai gali patys  bandyti įkurti ugnį, malti grūdus priešistorinėmis girnomis, kalti ornamentus ant tošies ar lipdyti puodus.