Mums įkyriai formuojama nuomonė, kad statant būstą būtinas kelių šimtų tūkstančių litų kreditas iš banko ir samdyti statybininkai, arba naujos statybos buto pirkimas, tačiau yra ir kitų sprendimų – galima pigų ir šiltą būstą pasistatyti patiems, iš vietinių medžiagų.

Taip ir nusprendė pasielgti garsi Lietuvos keramikė Dormantė Penkinski, kuri Exterus maloniai papasakojo, kaip gimė idėja pasistatyti molinį namą ir, kaip sekėsi statyti meno kūrinį.

„Meno kūrinys“ – būtent taip ponia Dormantė apibūdina savo namus. Ji teigia, kad niekada kitaip ir neįsivaizdavo savo namų. „Kadangi esu keramikė, maniau, kad moku lipdyti, todėl namą norėjau pastatyti savo rankomis, apvalų, kaip puodynę. Taip ir padariau.“ – pasakoja. Tiesa, vadinti namą moliniu ne visai tikslu – molis sudaro tik 10 proc. namo statybinių medžiagų, visa kita: smėlis, šiaudai. Statybai menininkė naudojo natūralias gamtos medžiagas, ir tai, kas buvo atliekama nuo įvairių statybų. „Pirkau tik gegnes ir cementą“ – juokiasi Dormantė.

Dormantė Penkinski labai domisi senomis technologijos bei archajišku būstu. Ilgai kaupusi žinias apie statybas, ji viena pati pradėjo lipdyti savo namus. „Vėliau į pagalbą atėjo draugai, vyras – Jurgis. Pirmą vasarą pastatėme sienas“. Keramikė labai dėkinga architektei Vitalijai Stepulienei ir inžinieriui Vitaliui Stepuliui už žinias apie stogo konstrukcijas ir projektavimo subtilumus.

Apvalus molinis namelis iškirtinis ne tik sienomis, bet ir stogu – jis gyvas, apsodintas šilojais, samana ir pekunropėmis. Šiems augalams nereikia daug žemės, ant stogo jos vos 4 centimetrai, todėl stogas nėra sunkus.

Keramikė paklausta ar galėtų molinį namelį iškeisti į betoninį, šiuolaikinį namą, tvirtai atsakė ne. „Mane su mano manais sieja labai tvirtas ryšys. Išvažiavus, kartais atrodo, kad jie manęs pasiilgsta. Taip pat ten jauku ir šilta. Žiemą namelyje būna 20  ir daugiau laipsnių šilumos“.

„Pragyvenome savo moliniame namelyje, jau 5 žiemas, tačiau vis dar jį statome“. Šiuo metu keramikė tinkuoja namą ir tuo pačiu bando naujoves. Viduje tinkuoja gamtiniu tinku, kurio rišamoji medžiaga paprasti miltai, tik tada deda molį ir smėlį. Lauke tinko pagrindas avių mėšlas.