Energetiškai efektyvūs, funkcionalūs, ilgaamžiai ir sveiki, draugiški aplinkai pastatai – tai pasyvūs namai.

Jau daugiau nei 10 metų pasyvių namų koncepcija asocijuojasi su ekonomija, ekologija ir statybų etalonu. Iki šios dienos vien tik Austrijoje ir Vokietijoje yra pastatyta daugiau kaip 9500 pasyvių namų standartus atitinkančių gyvenamųjų ir visuomeninės paskirties pastatų. Pastaruoju metu pasyvių namų populiarumas itin padidėjo Skandinavijos šalyse. Per paskutinius dvejus metus vien Švedijoje yra pastatyta daugiau kaip 2000 pasyvių namų standartus atitinkančių gyvenamųjų ir visuomeninės paskirties pastatų.

Nuo 2018 m. visuomeniniai pastatai, o nuo 2020 m. ir gyvenamieji namai turės būti statomi pagal pasyviojo namo principus ir tapti beveik nulinių energijos sąnaudų pastatais. Nors tai nurodanti ES direktyva netrukus įsigalios, tikrų pasyviųjų namų Lietuvoje kol kas vos keletas.

Ekspertų nuomone reikia judėti šia kryptimi ir tokios pastangos sveikintinos, tačiau pasyvieji namai turi trūkumų, neišspręstų klausimų, todėl tai kas madinga nebūtinai turi tikti mūsų gyvenimiškai realybei.

Yra pabrėžiama, kad Lietuvoje nėra tokių pastatų statybos tradicijų ir patirties. Trūksta konstrukcinių schemų, pastatų sandarumo užtikrinimo koncepcijų, energetiniu požiūriu efektyvių šildymo ir vėdinimo sistemų.

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad statant tokį pastatą būtina skrupulingai įvertinti geografinės vietovės ypatumus, klimato sąlygas ir saulės intensyvumą – identiški pastatai gali nevienodai pasiteisinti kur nors vidurio Vokietijoje ir šiaurės Suomijoje. Sunkumų kelia tankiai urbanizuotos vietovės, kuriose sunkiau orientuoti pastatą (tai labai svarbu) taip, kad saulė tinkamai apšviestų pietinę jo pusę. Architektūrinių sprendimų įvairovė čia taip pat sumenksta, nes lengviausia suvaldyti paprastas, kuo mažiau išorinių sienų turinčias formas. Dėl to, pasak Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos (NPNA) direktoriaus Aido Vaičiulio, energiją taupantį daugiabutį pastatyti kur kas paprasčiau nei gyvenamąjį namą, nors dažnai manoma priešingai.