Priešgaisrinė metalo konstrukcijų apsauga

Pastaruoju metu išpopuliarėjusi statyba iš plieno konstrukcijų yra labai racionalus sprendimas. Statyti iš plieno konstrukcijų yra greita, patogu ir santykinai nebrangu. Statyba iš plieno atveria beribes galimybes architektūriniams sprendimams. Taip pat, kaip dauguma bent jau teigia, plieno konstrukcijos nedega.

Tačiau čia ir yra „kabliukas“. Plieno konstrukcijos žinoma nedega, tačiau labai greitai įkaista, o nuo karščio deformuojasi. Tokiu būdu, gaisro atveju, „nedegių“ konstrukcijų pastatas gali labai greitai sugriūti.

Štai dėl tokios priežasties ir reikalaujama ugniaatsparinti plieno konstrukcijas. Priklausomai nuo pastato paskirties, nuo konstruktyvo dalies yra reikalaujamas skirtingas atsparumo laikas. Žinodamas reikalavimus, rangovas gali pasirinkti įvairius konstrukcijų ugniaatsparinimo būdus.

Plieno konstrukcijoms apsaugoti standartiškai naudojami trys būdai:

1) apsauga ugniai atsparia akmens vata;
2) apsauga ugniai atspariu gipso kartonu;
3) apsauga priešgaisriniais dažais.

Kiekvienas šių būdų turi savų privalumų ir trūkumų. Tarkime, jei reikalaujamas ilgas (pvz. 90 min) apsaugos laikas, apsaugoti akmens vata ar gipso kartonu yra pigiau. Tačiau priešgaisriniai dažai leidžia išlaikyti atviras konstrukcijas, išsaugo architektūrinį sprendimą, kai tuo tarpu akmes vata ar gipso kartonu apsaugotos konstrukcijos neretai tampa gremėzdiškomis.

Šiame straipsnelyje šiek tiek plačiau panagrinėsime apsaugą priešgaisriniais dažais.

Kokiu principu veikia priešgaisriniai dažai? Nuo karščio šie dažai pradeda plėstis, išputoja ir sudaro storą (iki 3 cm) apanglėjusį sluoksnį, neleidžiantį plienui įkaisti iki kritinės temperatūros tam tikrą laiką.

Lietuvoje šiuo metu priimta, kad kritinė metalo temperatūra yra 500 °C. Esant liepsnos temperatūrai 900 °C, metalo kritinė temperatūra pasiekiama per 5 minutes, onstrukcija praranda nešamąją galią ir sugriūva.

Kuo dažų sluoksnis storesnis, tuo ir apsauginis sluoksnis gaisro atveju susidaro storesnis. Taigi seka išvada, kad kuo reikalaujama apsauga ilgesnė, tuo priešgaisrinių dažų sluoksnis turi būti didesnis. Ir, iš kitos pusės, kuo konstrukcijos smulkesnės, tuo didesnė jų kritinė masė, tuo priešgaisrinių dažų sluoksnis irgi turi būti didesnis.

Ar tikrai žinote, kad konstrukcijos apsaugotos ?

Yra įmonių šioje paslaugų sferoje, kurios naudodamosi užsakovų nepatyrimu, stengiasi laimėti konkursus mažiausia kaina, o po to visai nenaudoti priešgaisrinių dažų arba padengti tik simbolinį sluoksnį „dėl vaizdo“. Tuo pačiu jie pasinaudoja ir tuo, kad atsakingi inspektoriai nevisada turi reikiamas priemones, kad pakontroliuoti, ar padengimo darbai atlikti teisingai. Tokiu būdu apgaunamas užsakovas, kuris dažnai pats to nežinodamas rizikuoja daugybe gyvybių, jei atsitiktų nelaimingas atsitikimas.

Kitoje pusėje yra draudikai, kurie apdraudžia pastatus taip pat net nežinodami, kuo rizikuoja. Tuo tarpu draudimo kompanijos turėtų būti papildoma kontroliuojanti institucija, tiesiogiai suinteresuota kokybiška priešgaisrine statinio konstrukcijų apsauga.

Todėl priimant tokius darbus užsakovas turi būti pats suinteresuotas patikrinti juos, o ne tik reikalauti priešgaisrinės apsaugos departamento inspektoriaus parašo, kuris iš esmės nieko nereiškia. Jei nėra galimybių patikrinti pačiam, užsakovas galėtų iš anksto į sutartį įtraukti sąlygą, kad privaloma Gaisrinių tyrimų centro patikrinimo pažyma.

Deja, šiuo metu dauguma naujų didelių objektų, kurių konstrukcijų priešgaisrinei apsaugai susidaro žymios sumos, yra „apsaugomi“ būtent tokiu nesąžiningu būdu.

Svarbu patirtis ir profesionalumas

EXTERUS, užsiimanti priešgaisrine konstrukcijų apsauga bei ugniasienių sandarinimu, žiūri į šią užduotį profesionaliai. Įmonė sertifikavo visas medžiagas sistemingai, taip pat įsigijo visą reikiamą matavimo ir tikrinimo įrangą, galinčią ne tik patikrinti bendrą sluoksnio storį, bet ir ištirti kiekvieno sluoksnio storius atskirai. Įmonėje dirba profesionalūs specialistai.

UAB „Alu systems“ gali atlikti ugniatsparinimo darbus priešgaisriniais dažais net iki 120 min atsparumo, taip pat akmens vata bei gipso kartonu. Taip pat įmonė sertifikavo ugniasienių sandarinimo sistemą Firewool. Be to gali pasiūlyti ugniai atsparius išsiplečiančius užpildus bei specialią išsiplečiančią juostą, apsauginius elementus plastmasiniams vamzdžiams, priešgaisrinius dažus ir lakus medienai, priešgaisrinį parketinį laką, priešgaisrinius dažus kabeliams ir kitas specialias ugniaatsparinimo medžiagas.

Įmonės profesionalumą liudija tokie objektai, kaip Siemens Arena bei daug kitų objektų, kur į priešgaisrinę apsaugą buvo žiūrima rimtai.

Papildomas saugumas

Naujausias įmonės produktas – priešgaisrinis tinklelis kabelių apsaugai. Atsižvelgiant į tai, kad gaisro metu daugiausiai žmonių žūsta ne nuo ugnies, bet nuo nuodingų dūmų, tai yra labai svarbus žingsnis į maksimalią apsaugą. Šis tinklelis ne tik saugo kabelius nuo degimo, bet ir sulaiko visus nuodingus dūmus. Su šiuo produktu dirbti įpatingai paprasta ir pigu, o jis užtikrina maksimalią apsaugą visiems kabelių kanalams, įvadiniams, rezerviniams, signalizacijos ir kitiems kabeliams, duomenų perdavimo kanalams ir kt.