Fasadas yra pastato veidas. Į jį pirmiausia atkreipiame dėmesį ir susikuriame įspūdį. Architektai ir užsakovai pasirinkdami tam tikrą fasado apipavidalinimą, tokiu būdu gali perduoti jų norimą žinutę. Pastaruoju metu vis dažniau įprojektuojami stikliniai fotoelektrinės saulės energijos fasadai rodo užsakovų ekologinę savimonę, panaudojant saulės energiją.

Permatomi fotoelektrinės saulės energijos fasadai užtikrina šviesos patekimą į patalpas ir tokiu būdu viduje galima sukurti įdomius šviesos efektus. Toks variantas patrauklus ir iš ekonominės pusės, nes tokiu būdu ne tik panaudojama saulės energija, bet kartu ir išsprendžiamas fasado apipavidalinimo klausimas. Fotoelektrinės saulės energijos fasadas gali pakeisti brangius keraminius ar plieninius fasado elementus, išsaugant tą pačią vertę ir prestižą.

Nuotraukoje: saulės energijos fasadas Freiburge, Vokietijoje.
Pietinėje trijų gyvenamųjų namų, pastatytų 60- aisiais metais fasadų pusėje per visą aukštį buvo sumontuoti fotoelektrinės saulės energijos fasadų moduliai. Galia: 27 kWp.

Lyginant su ant stogo montuojamais kolektoriais ir moduliais, saulės energijos fasadai per metus surenka mažiau energijos. Tačiau vertikaliai sumontuoti kolektoriai akumuliuoja daugiau energijos saulei esant žemai, todėl juos verta rinktis, kai siekiama kuo didesnio saulės energijos padengimo laipsnio žiemos metu.

Fotoelektrinės saulės energijos fasadai yra kompleksinė sistema, todėl planuojant reikia atsižvelgti ne tik į elektrotechninius reikalavimus (šešėlio kritimas), bet ir į tai, kad pastato fasado temperatūra gali būti aukštesnė, nei montuojant atskirus modulius.

Senų namų rekonstrukcija panaudojant fasadų saulės kolektorius

Bielefelde (Vokietija) buvo renovuota 14 senos statybos gyvenamųjų namų. Į 100 mm storio apšiltinimo sluoksnį iš polistirolo buvo įmontuota po 110 m2 terminės saulės energijos kolektorių ( iš viso 660 m2), kurie atlieka apšiltinimo funkciją ir padengia apie 50 proc. pastato šilumos poreikio. 4,5 m pločio ir 2,75 m aukščio kolektoriai buvo sumontuoti vienas virš kito ant fasado.