Rugsėjo 12-14 dienomis Vilniaus miesto savivaldybėje vyko tarptautinė architektūros konferencija „Viešasis interesas architektūroje“ ir Europos architektūros politikos forumo (EFAP) generalinė asamblėja. Renginyje buvo kalbama apie visuomenės dalyvavimą ir jos interesų atstovavimą kuriant architektūros kokybę, nagrinėjamas architektūros ir architekto vaidmuo socialiniuose, ekonominiuose, kultūriniuose procesuose.

Kaip architektūra prisideda prie kokybiškos aplinkos kūrimo? Kaip Lietuvoje ir Europoje reprezentuojamas visuomenės interesas projektavimo procesuose? Kokią pridėtinę aplinkos vertę kuria architektai? Kaip architektai gali prisidėti prie tvaraus miesto, bendruomeniškumo, bendruomenių veiklos stiprinimo? Atsakymų į šiuos klausimus bandė ieškoti, idėjomis ir patirtimi dalinosi pranešėjai iš Lietuvos bei įvairių Europos šalių.

Tarp jų – socialiu požiūriu į architektūrą visame pasaulyje garsėjančio danų architektūros biuro “Gehl Architects” partnerė Ewa Westermark, provokuojantis, architektūros istoriją kaip potencialą naujiems pokyčiams traktuojantis “Crimson architectural historians” įkūrėjas Wouter Vanstiphout, bei architektūros istorikas, tyrėjas, parodų, bienalių kuratorius, tarpdisciplininio, plataus žvilgsnio į architektūrą apologetas, buvęs Nyderlandų architektūros instituto direktorius Ole Bouman.

Sėkmingiausius aplinkos gerinimo pavyzdžius, atsižvelgiant į visuomenės interesus, įvairius architektų, visuomenės, kitų profesionalų, verslo, valdžios institucijų bendradarbiavimo modelius pristatė svečiai iš Estijos, Slovėnijos, Olandijos bei Lietuvos architektai bei visuomenės veikėjai. Ekonomikos, architektūros, politikos specialistai iš D. Britanijos, Belgijos, Prancūzijos dalinosi įžvalgomis apie architektūros profesijos poziciją globaliame kontekste, jos reguliavimo, kokybės gerinimo perspektyvas Europoje.

Konferencijoje taip pat buvo pristatomi naujos Lietuvos architektūros politikos 2014-2020 m. matmenys, kurių kūrimą, remiamą LR Aplinkos ministerijos, iniciavo Lietuvos architektų sąjunga.

Konferencija yra įtraukta į oficialų Lietuvos pirmininkavimo ES tarybai 2013 m. renginio statusą turinčių nevyriausybinių organizacijų ir socialinių partnerių susitikimų sąrašą.

Konferenciją organizavo Lietuvos architektų sąjunga, Europos architektūros politikos forumas (EFAP), renginį globoja LR Aplinkos ministerija. Konferencijos partneris – Vilniaus miesto savivaldybė, rėmėjai: LR Kultūros ministerija, LR Užsienio reikalų ministerija.