Šių metų vasario 21 d. EXTERUS kartu su aukšto slėgio laminato plokščių (HPL) gamintoju FunderMax surengė neeilinį seminarą, kurio tikslas – suteikti žinių, kaip atskirti kokybiškas plokštes nuo nekokybiškų, net jei abiejų kokybės sertifikatai ir atitikties deklaracijos vienodos.

Renginį pradėjęs EXTERUS direktorius Rytis Mėdžius pasveikino susirinkusius ir džiaugėsi gausiu interesanatų būriu, tarp kurių mokymais susidomėję statybininkai, darbų vykdytojai, projektuotojai, vystytojai ir architektai bei atsakingų valstybinių žinybų ir organizacijų darbuotojai. Tai žmonės, kuriems aktualu, kas vyksta vėdinamų fasadų rinkoje, kaip vyksta modernizavimo darbai Lietuvoje, kodėl į statybų objektus pateikiamos nekokybiškos medžiagos, o darbai vykdomi neatsakingai.

Trumpai palikus Lietuviškas problemas, FunderMax atstovas Florian Baumgartner pristatė gerąją austrų patirtį vėdinamų fasadų rinkoje. Tai daugiau nei 100 metų patirtis ir kokybė. Šiandien FunderMax jau įvykdė 250 tūkst. projektų visame pasaulyje. Daugybė įsimintinų pastatų Austrijos kalnuose bei neeiliniai projektai Indijoje, Korėjoje ir Kinijoje – tai valstybės su kardinaliai skirtingomis klimato sąlygomis, tačiau FunderMax gaminama HPL plokštė atspari šiems pokyčiams ir išlieka nepakitusi. Gamintojų tikslas – fasadų ilgaamžiškumas.

FunderMax– vienas didžiausių ir žinomiausių aukšto slėgio laminato (HPL) plokščių gamintojų ir tiekėjų pasaulyje – reiškia susirūpinimą prasta padėtimi Lietuvos pastatų modernizavimo rinkoje, susidariusia netinkamai naudojant vėdinamų fasadų apdailos medžiagas.

R. Mėdžius savo pasisakyme iškėlė problemą, kodėl kai kurie pastatai po modernizavimo Lietuvoje išlieka daug metų gražūs ir nepakitę, o kai kurie jau dabar kelia galvos skausmą ar kels netolimoje ateityje. Pranešėjas akcentavo mitą, kad klientai nesugeba atsirinkti, kokybiškų medžiagų, dėl daugybės tiekėjų, kurie siūlo nekokybišką plokštę ir yra linkę manyti, jog visų gamintojų aukšto slėgio laminato (HPL) plokštės yra vienodos. Kodėl taip yra?

Pasak R. Mėdžiaus pirma priežastis yra ta, kad projektuose nėra numatyti medžiagų reikalavimai ir to pasekoje rangovas gali pasirinkti HPL plokštę savo nuožiūra. Kita labai svarbi priežastis, medžiagų tiekimo dokumentų klastojimas, situacija, kai deklaruojama viena medžiaga, o į objektą atvežama kita, o tai įrodyti ir pastebėti užsakovas, šiuo atvejų namo bendrija, ne visada turi kompetencijos. Pranešėjas, ragina užsakovus domėtis tuo, kas vyksta, nes tik taip Lietuvoje galima spręsti šia problemą.

R. Mėdžiaus nuomone, užsakovai turėtų domėtis technine priežiūra, kuri dažnai vykdoma pro pirštus, skaityti kas parašyta dokumentuose, juos tikrinti, atlikti bandymus. Taip pat rekomenduojama rinktis patyrusį medžiagų gamintoją. Pranešėjo pastebėjimu, šiomis dienomis statybų sektoriuje privačių namų ir biurų statybų kokybė pagerėjo, o daugiabučių modernizavimo situacija sparčiai blogėjo.

Po FunderMax atstovo ir Exterus direktoriaus pasisakymų vyko įdomi diskusija tarp skirtingų visuomenės atstovų. Buvo išdėstyta keletas nuomonių, kaip spręsti tokias problemas Lietuvoje, ko trūksta rengiamiems viešiesiems konkursams, kokias spragas daro projektuotojai. Pabaigoje, FunderMax atstovas F. Baumgartner padėkojo susirinkusiems ir ragino toliau kalbėti šia tema, ieškoti sprendimų, diskutuoti, tam, kad ateityje būtų priimami teisingi ir kokybiški sprendimai.