Vis labiau populiarėjanti saulės energija saugoja mūsų aplinką bei baterijų pagalba leidžia taupyti energijai išleidžiamus pinigus. Vokėčiai stebina – Berlyno centre stovi ekspermentinis namas, kuris pagamina tris katrus daugiau energijos nei suvartoja.

Pastato minimalistinės formos žavios, tačiau nepretenduoja į architektūrinio šedevro nominaciją. Ant namo stogo ir sienų išdėstytos itin efektyvūs saulės kolektoriai ir baterijos, kutie per metus pagamina apie 15 – 16 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) energijos, kai gyventojams per tiek laiko pakanka tik trečdalio šio kiekio. Į šį skaičių įeina ir dviejų elektromobilių ir elektrinio dviračio sunaudojama energija. Likusi dalis efektyviai panaudojama – parduodama į bendrą tinklą.

Namo vidus pasižymi labai šviesiu ir naujovišku interjeru. Jis jaukus ir šiltas bei turi visą pačią moderniausią buitinę techniką.

Eksperimentiniame Berlyno name gyvenantis Jörgas Welke pasakoja, kad pastato sienos yra daug storesnės nei įprasta, taip pat panaudotos modernios apšiltinimo medžiagos bei trijų sluoksnių langai. Namas šildomas paties pagaminama elektra, tačiau ne radiatoriais, o šildomomis grindimis. Visa pastato vandens sistema sujungta į vieną. Įdomu tai, kad prausiantis duše naudojamas tas pats vanduo, kuris cirkuliuoja po grindimis, o panaudotas yra skirtas tualeto bakeliui nuleisti. Patalpose taip pat įrengti modernūs judesio jutikliai. Jie įjungia šviesą, kai žmogus būna patalpoje, kai patalpa tuščia automatiškai išsijungia, taip taupoma elektra.

Šį efektyvų namą taip pat galime vadinti ir „protingu“. Jame yra įdiegta moderni elektroninė valdymo sistema. Keliais paspaudimais galima reguliuoti viso pastato apšvietimą, šildymą, signalizaciją, pažiūrėti bet kurio kambario ar sistemos energijos sąnaudas ir daug kitų dalykų. Beje, name įmontuotos ir didžiulės baterijos. Jos gali talpinti iki 40 kWh energijos. Tiek energijos, net ir visiškai netaupant, dviejų asmenų šeimai gali pakakti nuo savaitės iki dviejų: priklauso nuo to, kaip dažnai jie naudos savo energiją taupančius buitinius prietaisus ar važinės automobiliais.

Projekto įgyvendintojai neslepia, kad suprojektuoti, pastatyti ir įrengti tokį namą kainavo daug, tačiau nekonkretizuoją sumų. Šis ekspermentinis namas Berlyne tikrai rodo, kur toliau turėtų žengti statyba. Norintys jį pamatyti, bet kada gali užeiti ir tuo įsitikinti.

Daugiau žiūrėkite čia.