Mediena – viena iš labiausiai paplitusių statybinių medžiagų. Todėl ne veltui ypatingai daug dėmesio skiriama medienos paruošimui, jos dažymui, lakavimui ar padengimui dažyvėmis. Yra sukurta daugybė medžiagų, leidžiančių standartinei medienai suteikti įvairių efektų. Medieną galima dažyti, lakuoti, suteikti prasišviečiantį atspalvį, sendinti, atnaujinti, apsaugoti nuo puvimo, kenkėjų, ugnies. Kiekviena iš paminėtų priemonių turi dar savų variacijų.

Mediena nuo visų kitų statybinių medžiagų skiriasi tuo, kad ji kilusi iš gyvosios gamtos. Todėl, net ir virtusi statybine medžiaga mediena išlieka gyva. Keičiantis oro drėgnumui, mediena gali trauktis arba plėstis. Medienos dažai turi būti labai elastiški ir lengvai išleidžiantys vandens garus. Jei dažai yra kieti, jie gali labai greitai suskilinėti, tuomet į plyšius pateks vanduo ir dažai pradės luptis nuo fasado paviršiaus. Jei dažai neišleis vandens garų, drėgmė pradės kauptis po dažų plėvele, susidarys pūslės ir dažai taip pat pradės luptis. Tad, jei patalpų viduje šios dažų savybės ir nėra būtinos, tai lauke jos privalomos. Įsivaizduokime lauko duris arba langus – juos vienu metu veikia dvi skirtingos temperatūros. Tad nereikia stebėtis, kad panaudojus pigius nekokybiškus dažus, šie gali labai greitai atsilupti.

Tačiau kokybiški dažai irgi nėra „vaistas nuo visų ligų“. Prieš dažant mediena turi būti tinkamai paruošta ir išdžiovinta. Norint išvengti bereikalingo medienos “vaikščiojimo”, patartina naudoti medieną, kurios drėgnumas neviršija 20%.

Ne vien drėgmė sukelia sunkumų dažant medieną. Žymiai blogesni kenkėjai yra vabzdžiai ir grybelis, taip pat chemikalai, mechaniniai pažeidimai, ugnis.

Prieš visus šiuos kenkėjus galima kovoti įvairiomis specialiomis medienos apsaugos priemonėmis. Ir tai yra būtina. Pavyzdžiui, atsiradęs medienos mėlis sėkmingai plis ir toliau net ir nudažius paviršių geriausiais medžio dažais. Todėl, dar mėlio atsiradimo stadijoje būtina medieną impregnuoti specialiu impregnantu.

Specialios medienos apsaugos priemonės naudojamos ir kovai su medienos graužikais.

Apsaugai nuo ugnies naudojami specialūs, stabdantys liepsnos plitimą, medžio lakai ir dažai, kuriais dengiami visi saugomi medienos paviršiai, įskaitant medines grindis ir parketą.

Prieš dažant ar lakuojant, medieną rekomenduojama šlifuoti sausu švitriniu popieriumi. Vandens naudojimas šiuo atveju gali pakenkti dangos kokybei. Pagrindinė šlifavimo užduotis – paviršiaus išlyginimas. Mediena visada šlifuojama pluošto kryptimi, kadangi taip užlyginami visi smulkūs grioveliai. Po to dulkės kruopščiai nuvalomos. Po pirmojo lako ar dažų sluoksnio dažniausiai atsistoja maži medžio pluošto plaukeliai, kuriuos, prieš dengiant antrąjį sluoksnį, taip pat svarbu lengvai nušlifuoti.

Po naujos medienos šlifavimo galima naudoti ir priemones, kurios pašviesina ar patamsina natūralų medžio pluošto atspalvį. Šviesinimui naudojami specialūs balintojai, o tamsinimui – dažyvės. Tokiu būdu pigesnei medienos rūšiai galima suteikti prabangesnės medienos išvaizdą.

Dar viena medienos apsaugos priemonė yra impregnavimas. Jis skirtas medienos konservavimui ir apsaugai nuo biologinį irimą sąlygojančių mikroorganizmų. Tai ypatingai svarbu medienai, naudojamai lauko sąlygose. Dažniausiai tai yra giliai įsiskverbiantys impregnantai.

Tarpinis variantas tarp impregnanto ir dalyvės yra impregnuojančios dažyvės. Jos pasižymi tuo, kad ne vien suteikia medienai apsaugą įsiskverbdamos, bet ir uždeda ploną apsauginę plėvelę. Taip pat jos paprastai turi skaidrių geležies oksido pigmentų, suteikiančių medienai apsaugą nuo UV spindulių.

Dažant tamsesnes medienos rūšis dažnai tenka naudoti specialų blokuojantį gruntą, kadangi iš tokios medienos išeinanti drėgmė dažnai išneša į paviršių tamsias dėmes. Apie tokią galimybę verta pagalvoti tuomet, jei tamsesnę medieną ketinama dažyti šviesiu atspalviu bei tuomet, jei dažoma yra ant senų neaiškios kilmės dažyvių.

Labai aktuali problema yra jau dažytų namų perdažymas. Dauguma tokių namų yra dažyta neelastingais aliejiniais dažais, todėl, kaip ir viršuje aprašyta, yra gerokai apsilaupę. Tokiu atveju patartina labai gerai nušveisti nebesilaikančius dažus bei visą paviršių gruntuoti sukibimą pagerinančiu gruntu. Tuomet pasirinkti anksčiau išvardintus reikalavimus atitinkančius norimo atspalvio dažus ir viską perdažyti.

Jei norite, kad rezultatas būtų ilgalaikis, naudokite tik specialiai medienai gaminamus dažus ir kruopščiai laikykitės gamintojo instrukcijų.

JUWEL – optimali medienos apsauga

Dažant medinį namą, labai svarbu pasirinkti tinkamas medžiagas ir tinkamą dažymo technologiją. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į keletą esminių faktų:

Visas fasadas visų pirma turi būti impregnuojamas specialiu bespalviu medienos impregnantu “Juwel-Impraegniergrund”. Šis impregnantas apsaugo medieną nuo mėlio, puvimo ir graužikų.

Labai svarbu visas vinių galvutes užtepti antikoroziniu gruntu “Ionex-Haftgrund”, kadangi bėgant laikui negruntuotos vinių galvutės pradeda rūdyti ir ant fasado atsiranda rūdžių dėmelės.

Taip pat rekomenduojame visas sakingas ir šakotas vietas papildomai gruntuoti specialiu blokuojančiu gruntu “Juwel-Holzprimer”. Taip išvengsite galimų dėmių ir sakų išsiveržimo į fasado paviršių.

Mediena yra gyva medžiaga, kuri pastoviai “dirba”. Esant sausam ir karštam orui, mediena traukiasi. Esant vėsiam ir drėgnesniam orui, mediena plečiasi. Nudažius tokį paviršių įprastais dažais, jis gali greitai suskilinėti, o tuomet nuo per plyšelius patekusios drėgmės dažai gali pradėti luptis. Nudažius dažais “Juwel-Color” tokios problemos bus išvengta, kadangi šie dažai yra ypatingai elastingi ir atlaiko gana didelius paviršiaus įtempimus.

Kita problema iškyla tada, kai atšilus orui, mediniame fasade susikaupusi drėgmė pradeda veržtis į lauką. Paprasti dažai nepraleidžia drėgmės, todėl dažnai tokie dažai, neatlaikę išeinančių garų spaudimo, nusilupa. Dažai “Juwel-Color” labai gerai išleidžia vandens garus, o tuo pačiu ir saugo fasadą nuo lauko drėgmės. Todėl dengiamajam sluoksniui rekomenduojame visą fasadą du kartus dažyti specialiais medžio dažais “Juwel-Color”.

Norint, kad išliktų matoma medžio struktūra, vietoj dažų galima naudoti specialias medžio dažyves. Tuomet vietoj pirmojo dažų sluoksnio rekomenduojame naudoti “Juwel-Compactlasure”, o vietoj antrojo – “Juwel-WS-Dickschichtlasur”. Tačiau šiuo atveju turime įspėti, kad kuo skaidresnį atspalvį pasirinksite, tuo prasčiau jūsų fasadas bus apsaugotas nuo ultravioletinių spindulių poveikio.

Juwel medžiagos yra specialiai sukurtos medienos apsaugai, todėl jomis padengtas fasadas bus optimaliai apsaugotas ir labai ilgai išliks gražus.

Konsultavo Exterus prekių grupės vadovas Andres Saks