Modernizavimo idėja Lietuvoje sparčiai plinta. Tačiau, kaip žinoti ar Jūsų namas bus renovuotas kokybiškai? Ar neteks renovuotame name sėdėti su kailinukais ir mokėti didžiules sąskaitas už šildymą? Ką daryti, kad taip neatsitiktų?

Teigiama, kad dauguma projektų yra loterija: viskas priklauso nuo to, koks projektuotojo bilietas bus išsitrauktas, koks bus auditorius, statybininkas, kaip pastatas bus prižiūrimas.

Anot bendrovės „Exterus“ direktoriaus Ryčio Mėdžiaus, daugiabučių gyventojai savo namus renovuoti nori pirmiausiai ne dėl tokių globalių tikslų, kaip šiltnamio efekto mažinimas, o dėl asmeninės naudos. Jiems svarbu, kokias sąskaitas jie gaus ir kaip pagerės jų gyvenimo kokybė.

„Labai svarbu, kad gyventojai gerai numatytų, ko jie nori ir tikisi. Ar jie nori, kad fasadas tarnautų 5 metus, 10 ar 20. Problema kyla, kai užsakovas mano, kad medžiagas perka 25 metams, o gauna penkeriems, kas privaloma pagal įstatymus. Kita vertus, jei projekte nėra numatyti medžiagų parametrai bei reikalavimai ilgaamžiškumui, kodėl rangovas turi stengtis, kad medžiagos tarnautų 20 metų, jeigu pagal įstatymus užtenka penkerių? Rangovas juk nėra labdaros organizacija“, – svarsto R. Mėdžius.

Egzistuoja didžiulė problema, kai beatodairiškai taupant pažeidžiamos technologijos ir klastojami dokumentai, o šiandieninėje renovacijos darbų rinkoje tiek konkuruojama, tiek vykdoma kontrolė tik popierių lygyje.

„Kai nenumatyta, ką bendrija perka, paprastai pasirenkami pigiausi sprendimai. Projekto techninė priežiūra vyksta retai ir patikrinama paprastai tik popieriuose. Popieriai tvarkingi – tuo viskas ir baigiasi. Neretai tenka matyti, kad į objektą fasadinės medžiagos „atvažiuoja“ be jokių etikečių. Tai pirmas ženklas, kad kažkas yra ne taip“, – pabrėžia bendrovės „Exterus“ direktorius.

Gyventojai nuo pat pradžių turėtų kuo aktyviau projekte dalyvauti patys. Nėra tokios priemonės, kuriai rangovas galėtų suteikti 25 metų garantiją. Todėl verta patiems įsigilinti, ką siūlo patys medžiagų tiekėjai. Vien žodis „garantija“ nieko nereiškia. Reikia žinoti, kuo ta garantija grindžiama, kokiais bandymais, kiek patirties turi tiekėjas.