Vis didėjantis statinio vertės suvokimas verčia ieškoti medžiagų, paspartinančių statybas bei leidžiančių išlaikyti pastato kokybę bei išvaizdą, o tuo pačiu ir vertę.

Vėdinami (šnek. ventiliuojami) fasadai – tai sprendimas, leidžiantis statybininkams dirbti nepriklausomai nuo sezono, o architektams bei pastatų savininkams pasirinkti įvairiausių rūšių ilgaamžes fasadines plokštes. Viena iš tokių plokščių – aukšto slėgio laminatas, paprasčiausiai vadinamas HPL. Tai medžiaga, užtikrinanti dekorų ir formų įvairovę, o taip pat ir fasado ilgaamžiškumą.


Kas tai yra HPL plokštės?

Pagrindinė HPL plokštės sudedamoji dalis – popierius arba celiuliozės pluoštas, impregnuotas melamino dervose. Visa tai presuojama aukšto slėgio presuose kartu su dekoratyviniu sluoksniu, suteikiančiu plokštei norimą atspalvį. Dekoratyvinis sluoksnis padengiamas skaidriu fenolio dervų apsauginiu sluoksniu. Tai yra standartinė HPL plokštės sudėtis.
Šiuo metu egzistuoja ir naujausia technologija, kurią naudojant plokštė padengiama dar vienu papildomu apsauginiu sluoksniu. Pvz. FUNDERMAX plokštės yra padengiamos skaidriu akrilo ir poliuretano dervų sluoksniu, kuris taip pat padengiamas naudojant aukšto slėgio presus. Žinoma tai yra brangi technologija ir tokį papildomą sluoksnį šiuo metu dengia tik du gamintojai pasaulyje (vienas iš jų – FUNDERMAX).

Kuo gi išsiskiria tokios plokštės iš kitų?

Pažvelkite kitu kampu. Plokštės, nepadengtos tokiu papildomu apsauginiu sluoksniu, taip pat yra geras produktas, tačiau garantijos – visiškai kitos. Taip yra todėl, kad fenolio dervų sluoksnis laikui bėgant nuo atmosferinio poveikio pradeda eižėti, o sueižėjimai užsineša dulkėmis. Tad paviršius iš lėto pradeda darytis matinis, todėl susidaro įspūdis, kad plokštės spalva išbluko. Be to, tokios neapsaugotos plokštės gana lengvai kaupia savo paviršiuje dulkes, tad fasadas pakankamai greitai tampa nešvarus ir neestetiškas.

Akrilo ir poliuretano dervų sluoksnis yra visiškai atsparus atmosferiniam poveikiui, tad tokios plokštės, net ir ryškiausių atspalvių, praktiškai neblunka.

Taigi aišku, kad renkantis HPL plokštes vien atsparumo UV spinduliams rodiklis pasako nedaug – reikia žiūrėti ir atsparumo atmosferiniam poveikiui rodiklį. Kitaip sakant, atsparumas UV yra dekoratyvinio popieriaus tiekėjo nuopelnas, o atsparumas atmosferiniam poveikiui jau plokštės paviršiaus savybė, o tai – plokštės gamintojo pasiekimas.

Kaip žinoti, ar norimos plokštės atsparios atmosferiniam poveikiui?

Lietuvos standartai LST EN 438-6 bei LST EN ISO 4892-2 aprašo tokių produktų kokybės reikalavimus.

Spalvos pokytis matuojamas „pilkumo skalėje“, sugraduotoje nuo 1 iki 5. 5 – tai jokio pasikeitimo, 4 – minimalus pakitimas, matomas tik specialiai lyginant naudotą plokštę su nauja, tačiau paprastai plika akimi nepastebimas, 1 – tai absoliutus išblukimas.

Tačiau yra nedidelis sunkumas – ne visi gamintojai pateikia duomenis, po kiek laiko jų plokštės atitinka tam tikrą lygį pilkumo skalėje. Tokiu būdu dažnai pasinaudojama užsakovo nežinojimo ir pateikiami duomenys „4” arba “5”, nenurodant, po kiek laiko. Todėl renkantis būtina sužinoti šiuos duomenis.

Pvz. Visos FUNDERMAX plokštės atitinka lygį „4” arba “5” po 3000 valandų bandymų kameroje. Šiuo metu tai yra pats aukščiausias atsparumas HPL rinkoje. 3000 valandų bandymų kameroje atitinka apie 40-50 metų žemyniniame Lietuvos klimate. Pats gamintojas FUNDERMAX deklaruoja, kad šios plokštės visiškai nepakitę tarnaus mažiausiai 50 metų.

Tuo tarpu paprastos, fenolio dervomis padengtos plokštės, tuos pačius duomenis turi po 500-1000 valandų bandymų kameroje.

Svarbiausios savybės fasadinei plokštei – kad nebluktų, nesideformuotų, nekauptų purvo ir būtų nedegi. Taigi, pagal naująjį standartą EN 438-6 reikėtų rinktis plokštę, klasifikuojamą kai EDF (E – skirta fasadui, D – ypač atspari atmosferiniam poveikiui, F – nedegi). Taip pat būtinai reikia patikrinti, ar pagal (LST) EN ISO 4892-2 po 3000 valandų bandymų kameroje plokštės atitinka 4 arba 5 lygį. Tik tokios plokštės gali garantuoti, kad fasadas tarnaus bent 50 metų nekeisdamas savo išvaizdos ir savybių. Visos kitos plokštės – priklausomai nuo atspalvio, tačiau greičiausiai problemos gali kilti su ryškiais atspalviais. Kai kurių gamintojų ryškių atspalvių plokštės pradeda blukti jau po keleto metų.

FUNDERMAX

FUNDERMAX – tai aukšto slėgio laminato plokštės, pagal naujajį standartą priskiriamos EDF klasei. Tai ypatingai aukštas pasiekimas, kadangi šiuo metu tokį įvertinimą turi tik du gamintojai pasaulyje.

FUNDERMAX plokštės ypatingos tuo, kad yra padengtos dvigubu akrilo ir poliuretano dervų sluoksniu, suteikiančiu joms tokį atsparumą. Šios plokštės nepakeičia savo savybių net po 3000 valandų bandymų kameroje, o tikroje aplinkoje tai reikštų apie 50 metų.

Šios plokštės optimaliai atsparios šviesos ir atmosferiniam poveikiui, dekoratyvios ir tinkamos bet kokiam panaudojimui lauko sąlygomis.

 • Ventiliuojamiems fasadams
 • Balkonų atitvaroms
 • Balkonų pertvaroms
 • Turėklų užpildams
 • Sporto aikštynų įrangai
 • Žaidimo aikštelių įrangai
 • Vartų, durų užpildams

FUNDERMAX privalumai:

 • Optimalus atsparumas šviesos poveikiui
 • Ypatingas atsparumas atmosferos poveikiui
 • Padidintas atsparumas skiedikliams
 • Su jomis lengva dirbti
 • Atsparios braižymui
 • Lengvai valosi
 • Atsparios smūgiams
 • Atsparios lenkimui
 • Atsparios šalčiui ir karščiui
 • Nekenksmingos sveikatai
 • Lengvai montuojamos

Balkonams ir turėklams

FUNDERMAX siūlo atskirą sprendimą – plokštę su dviem skirtingais dekorais, t.y. vienoje pusėje gali būti bet kuris dekoras, o kitoje pusėje baltas atspalvis (dekoras 0890 – Balkonweiss). Tokiu būdu plokštės atspalvis neatsispindi į patalpų vidų ir taip išvengiama, kad tokie atspindžiai keistų interjero atspalvius.

Daugiau nei 90 dekorų, pritaikytų fasadams

Penki standartiniai formatai leidžia pasirinkti formų įvairovę nekylant kainai.

Visi dekorai tinkami ir fasadams ir interjerui.

Daugiau apie HPL plokštes: