Drėgni ir priplėkę rūsiai, garažai, požeminės automobilių aikštelės su apipelijusiomis sienomis ir ant grindų telkšančiomis balomis,o pavasarį neretai ir visiškai užtvindomos – gerai pažįstamas vaizdas daugeliui skaitytojų. Dėl nuolat tvyrančios drėgmės tokios patalpos dažnai tampa apleistos ir nenaudojamos, gadina konstrukcijas. Ką daryti? Ar įmanoma jas paversti sausomis?

Cementinės hidroizoliacinės medžiagos

Dažniausia drėgmės požeminėse patalpose priežastis – netinkama išorinė hidroizoliacija ar visiškas jos nebuvimas. Šiuos trūkumus ištaisyti gana keblu, tačiau įmanoma. Praktika ir įgyvendinti projektai rodo, kad kone visais atvejais problemą galima visiškai išspręsti arba bent iš esmės pagerinti padėtį. Logiška, kad neatkasant išorinių rūsio sienų belieka nuo drėgmės gintis iš vidaus, t. y. kovoti su vadinamuoju neigiamu hidrostatiniu slėgiu. Šiuo atveju visiškai negelbėja gerai žinomos tepamos bituminės ir polimerinės hidroizoliacinės mastikos bei klijuojamos ar prilydomos ruloninės dangos. Dėl blogo sukibimo su mineraliniu betono ar mūro paviršiumi net pakankamai mažas neigiamas vandens slėgis lengvai jas atsluoksniuoja, atsiranda pūslės, vandens kišenės. Tokiais atvejais tūlas meistrelis dažnai pakraipo galvą, pasikaso pakaušį ir ištaręs „vanduo kelią vis tiek visada ras“, nuleidžia rankas. Išeitis gana paprasta – naudoti mineralines hidroizoliacines medžiagas, o tiksliau – teptines cementines hidroizoliacijas. Jos turi daug pranašumų:
• didelį mechaninį atsparumą;
• puikų sukibimą su drėgnais betono ir mūro paviršiais;
• visiškai nedegios;
• netoksiškos;
• laidžios vandens garams;
• ilgaamžės;
• nesudėtingai naudojamos, nereikia specialių įgūdžių;
• pažeidimus nesudėtinga tvarkyti;

Šiuolaikinės mineralinės hidroizoliacinės medžiagos dar dažnai pavadinamos netradicinėmis, nors žinomos ir naudojamos jau bene šimtą metų. Per tą laiką jos pastebimai ištobulėjo nuo banalaus cementinio hidroizoliacinio tinko iki šiuolaikinių elastingų polimercementinių dangų ir įsiskverbiančių kristalizuojančių medžiagų.

Pasaulinė „Tecnochem“ patirtis

Bendrovė „Exterus“ yra Italijos statybinės chemijos gamintojo „Tecnochem“ atstovas Lietuvoje. „Tecnochem“ jau per trisdešimt metų yra technologijų ir inovacijų avangarde ir už savo produkciją įvertinta ne vienu tarptautiniu apdovanojimu. Kompanijos patirtį ir patikimumą kuriant, gaminant ir tobulinant hidroizoliacines medžiagas rodo sėkmingas „Tecnochem“ darbas įvairiuose projektuose Venecijoje, taip pat pakeliamos apsauginės jūros užtvankos statybos projekte „Mozė“, „Tecnochem“ medžiagos naudojamos daugelyje tunelių, metropolitenų, rezervuarų, užtvankų statybos ir remonto projektų daugiau nei 50 pasaulio šalių.

Užtikrinta hidroizoliacija

Goldenseal – teptinė cementinė hidroizoliacija. Ji naudojama rūsių, pamatų, baseinų, rezervuarų, silosų, tunelių ir kitų konstrukcijų hidroizoliacijai, puikiai sukimba su mineraliniais paviršiais: mūru, betonu, mineraliniais tinkais. Sudarydama vandeniui nelaidų sluoksnį, atlaiko iki 10 atmosferų teigiamą ir neigiamą slėgį. Kadangi laidi vandens garams, tai leidžia konstrukcijoms džiūti. Pakuotės – 25 kg maišai, mišinys ruošiamas su 5,25–6 l vandens. Esant silpnam pagrindui arba nepalankioms aplinkos sąlygoms (aukšta temperatūra, vėjuota) siūlome kartu su vandeniu naudoti specialią polimerinę dispersiją Goldencryl. Jei paviršiai bus veikiami naftos produktų (benzinas, tepalai ir t. t.), Goldencryl naudoti negalima. Crysteco – teptinė cementinė hidroizoliacija su kristalizuojančia medžiaga. Naudojama betoninėms konstrukcijoms, kai reikia ypač patikimos ir ilgaamžės apsaugos. Turi dvigubą hidroizoliacinį efektą. Sudaro vandeniui nelaidžią plėvelę, o speciali kristalizuojanti medžiaga giliai įsigeria į betoną ir ten reaguoja su jo viduje esančiu kalcio hidroksidu, betono porose suformuodama milijonus kristalų, kurie užkemša poras ir padaro betoną nelaidų vandeniui. Papildomai drėkstant konstrukcijoms kristalizacijos procesas atsinaujina ir plečiasi. Paviršiai gali būti veikiami mechaniškai, pažeidus paviršinį sluoksnį kristalizacijos procesas visvien veikia. Hidroizoliacinis sluoksnis atsparus konstrukcijų trūkimams iki 0,5 mm. Pakuotės – 25 kg maišai, mišinys ruošiamas su 7,5 l vandens. Pagrindą patartina papildomai drėkinti.

UAB „Exterus“ informacija

Atlieka nt da rbus su cementinėmis hidroizoliac ijomis labai svarbu:
Gerai paruošti ir nuvalyti pagrindą. Tinkamai paruošti mišinį:
1. itin tiksliai laikytis nurodyto vandens kiekio,
2. mišinį berti į vandenį tolygiai maišant,
3. maišyti su elektriniu maišytuvu. Hidroizoliaciniai mišiniai yra tiksotropiniai, t. y. maišant skystėja. Maišydami rankomis nepasieksite reikiamos mišinio konsistencijos. Tepant naudoti kietą šepetį, taip pasieksite optimalų sluoksnio storį– 1 mm.

Darbų eiga

1. Jei yra galimybė, pažeistus pagrindinius paviršių plotus ir vandens prasiskverbimo vietas išskaptuokite kregždės uodegos forma. Tai galima padaryti perforatoriumi arba plaktuku ir kirstuku.

 

2. Kur kregždės uodegos formos išgauti neįmanoma, nugremžkite pažeistus plotus bet kuria įprasta forma.

 

3. Nuvalykite paruoštus plotus, pašalinkite netvirtai besilaikančias dalis, jei reikia, sudrėkinkite.

 

 

4. Plyšius užsandarinkite hermetiku P203.

 

 

5. Paruoškite greitai stingstantį sandarinimo mišinį Goldenplug T su reikiamu kiekiu vandens. Pasiruošti reikia tik nedidelį kiekį medžiagos, kurį galima sunaudoti per vieną minutę. Jei reikia sustabdyti tekantį vandenį, rankomis suminkykite reikiamos formos gumulą ir kai jis pradeda kietėti ar šilti, uždenkite juo skylę. Ranką galime atitraukti, kai mišinys sustingsta, – po 2–3 minučių.
6. Jei yra galimybė, suapvalinkite grindų/sienos siūles bei kampus 3–5 cm spinduliu. Tai galima padaryti paprastu cementiniu skiediniu arba specialiais remontiniais mišiniais Mucis BS38 bei Goldenplug T.

 

7. Pagrindą nuvalykite ir sudrėkinkite.

 

 

8. Sutvarkykite defektus ir išlyginkite paviršių naudodami cementinį skiedinį arba specialius remontinius mišinius Tecnoraso CT11 (vienas sluoksnis 20–30 mm, bendras storis iki 10 cm) ir Tecnoraso CT10 (vienas sluoksnis 2–3 mm).

 

9. Paviršių tepkite teptine cementine hidroizoliacija Goldenseal arba teptine cementine hidroizoliacija Crysteco su kristalizuojančia medžiaga. Denkite dviem sluoksniais standžiu šepečiu priešingomis kryptimis (vertikaliai ir horizontaliai). Išeiga – 3–4 kg/kv. m dviem sluoksniais.